Buyukelciligi Duyuruları

Buyukelciligi Buyukelciliği » Buyukelciligi Avustralya
Avustralya Büyükelçiliği Ankara Adres
: Uğur Mumcu Caddesi, MNG Binası, No: 88, Kat:7, 06700 G.O.P./ ANKARA

Avustralya Büyükelçiliği Ankara Telefon: (312) 459 95 00

Avustralya Büyükelçiliği Ankara Faks : (312) 446 48 27

Avustralya Büyükelçiliği Ankara Email :  info-ankara@dfat.gov.au

Avustralya Büyükelçiliği Ankara  Büyükelçi: Bay James Martin LARSEN /25 Şubat 2014

Avustralya Büyükelçiliği Ankara Elçi : Bay Nroughton ROBERTSON / 8 Marvh 2012AVUSTRALYA HAKKINDA


Avustralya Güney yarımkürede bulunan Hint ve Büyük Okyanus arasında bulunan bir ada ülkesidir.

Dünyanın en büyük 13.ekonomisine sahip olan Avustralya, turizm sektöründe 1990 yılından bu yana yüksek bir gelişim gösteriyor. 2004 yılında oluşturulan ve 235 milyon dolarlık bütçe ile Tourism White Paper adlı girişim ile turizm endüstrisinin hedeflerini daha da geliştirilmesini amaçlıyor. Ülkenin tanıtılması için ayrılan 120 milyon dolarlık bir bütçe ve ortak çalışma yürüttükleri IIAG, NTAAC, TRC, Portal Danışma Grubu gibi kurumlarda turizmin geliştirilmesinde önemli çalışmalar arasındadır.

Büyük kentler genellikle eyaletlerin başkentleridir. Sydney güney Gallerin Melbourne Victoria’nın başkenti durumundadır. Tüm ülkenin başkenti ise Canberra’dır. Avustralya’nın başlıca limanları, Sydney, Melbourne, Adelaide, Newcastle, Brisbane, frementle limanlarıdır. Avustralya’da gezilecek yerler arasında Ayers Kayaları, Ainslie Dağı, Darwin Limanı ve Metropol şehirleri görülmesi gereken yerlerdir.

Türk vatandaşlarının Avustralya’ya gidebilmeleri için Avustralya Vizesi almaları gerekmektedir. Avustralya Büyükelçiliği tüm pasaport çeşitlerine vize istemektedir. Avustralya vizesi alabilmek için Büyükelçiliğe veya kendi görev bölgelerinde bulunan Avustralya Konsolosluklarına vize  başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Avustralya vize çeşitlerine göre başvuruda bulunacak olan Türk vatandaşları gerekli evrakları Avustralya Konsolosluklarına sunmaları halinde 10-15 gün içerisinde vize alabilmektedirler.AVUSTRALYA BÜYÜKELÇİLİĞİNİN GÖREVLERİ


Vatandaşı olduğu devleti bir başka ülkede temsile yetkili en üst düzey devlet görevlisidir. Avustralya Büyükelçisi görev yaptığı ülkede vatandaşı olduğu ülkenin devlet başkanını temsil eder. Ataması da zaten devlet başkanı tarafından yapılır. Avustralya Büyükelçisinin temsil işlevinin dışındaki başlıca görevi, ülkesi ile nezdinde görevli bulunduğu ülke arasında siyasi, askeri, ekonomik toplumsal, kültürel ilişkileri geliştirmeye çalışmaktır.


AVUSTRALYA BÜYÜKELÇİLİĞİ İLE AVUSTRALYA KONSOLOSLUĞU ARASINDAKİ FARKLAR


Avustralya Büyükelçiliği; Vatandaşı olduğu devleti başka bir ülkede temsile yetkili en üst düzey devlet görevlisidir. Büyükelçi, görev yaptığı ülkede vatandaşı olduğu ülkenin devlet başkanını temsil eder. Ataması da zaten Devlet Başkanı tarafından yapılır. Başlıca görevi olan kendi ülkesini atandığı ülkede temsil etmenin yanı sıra bulunduğu ülke ile ilgili başta siyasi olmak üzere çeşitli alanlarda raporlar hazırlayıp kendi dış işleri bakanlığına gönderir.

Avustralya Büyükelçiliğinin diplomatik ilişkileri, ayrıcalıkları ve dokunulmazlıkları 1961 tarihli “Diplomatik İlişkilerde Viyana Konvansiyonu” ile belirlenmiştir.

Avustralya Konsoloslukları bir devletin başka bir ülkede kendi ülke çıkarlarının gözetilmesi ile vatandaş haklarının korunması ve noterlik görevi gibi işleri yerine getirmesi amacıyla açtığı diplomatik olmayan bir dış temsilciliktir. Her ne kadar Büyükelçiliğe göre daha teknik çalışmalarda bulunsa da ve diplomatik olmasa da Konsolosluk görevlileri de bazı ayrıcalıklara sahiptirler. Konsolosluk ilişkileri ve ayrıcalıkları 1963 tarihli “Konsolosluk İlişkilerde Viyana Konvansiyonu” ile belirlenmiştir.

Yasal Uyarı

Bu internet sitesi Büyükelçilikler resmi sitesi değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilcek yanlışlıklardan sahibi sorumlu tutulamaz.