Buyukelciligi Duyuruları

Buyukelciligi Buyukelciliği » Buyukelciligi Ekvator
Ekvator CumhuriyetiBüyükelçiliği Ankara Adres
: Kelebek Sok., No : 21/1, G.O.P./ ANKARA

Ekvator Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara Telefon: (312) 446 01 60

Ekvator Büyükelçiliği Ankara Faks : (312) 446 01 73

Ekvator Büyükelçiliği Ankara Email : eecuturquia@mmrree.gov.ec

Ekvator Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma 09.30-13.00/ 15.00-17.30

Ekvator Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara  Büyükelçi: Bay Augusto Alejandro SAACORRIERE/ 9 Mart 2010

Ekvator Büyükelçiliği Ankara Elçi : Bay Orlando Parades VALENZUELAEkvator Cumhuriyeti Büyükelçiliği


Ekvator

Resmi adıyla Ekvator Ginesi Cumhuriyeti Atlantik Okyanusuna kıyısı bulunan küçük bir ülkedir. Birçok küçük adaları bulunan Ekvator un Corisco, Elobey Grande ve Elobey Chico önemli bazı adalarıdır. Tropikal iklimin hakim olduğu Ekvator da en fazla yağmur Ekim ayında görülür. Adalarda ki yağmur ormanlarında yaşayan hayvanlar çeşitlilik gösterir. Bunlardan, goril, şempanze, leopar, orman filleri gibi bir çok vahşi hayvan dikkat çekmektedir.

Ekvator-Türkiye ilişkileri herhangibir olumsuzluğun olmadığı gibi ilişkilerin gelişmesi için yoğun çaba gösterilmektedir. 2009 yılında Ankara da açılan Ekvator Büyükelçiliği temsil görevini yerine getirirken, Ekvator Guayaquil kentinde Türkiye Fahri Başkonsolosluğu görev yapmaktadır. 1 Aralık 2010 tarihinde “Türkiye-Ekvator Ticari İşbirliği Anlaşması” ve “Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komisyonu (JETCO) Protokolü” imzalanmıştır.

Türk vatandaşlarının Ekvator a giriş yapabilmeleri için vize istenmemektedir.


EKVATOR BÜYÜKELÇİLİĞİNİN GÖREVLERİ


Ekvator Büyükelçiliği vatandaşı olduğu devleti bir başka ülkede temsile yetkili en üst düzey devlet görevlisidir. Ekvator Büyükelçisi görev yaptığı ülkede vatandaşı olduğu ülkenin devlet başkanını temsil eder. Ataması da zaten devlet başkanı tarafından yapılır. Ekvator Büyükelçisinin temsil işlevinin dışındaki başlıca görevi, ülkesi ile nezdinde görevli bulunduğu ülke arasında siyasi, askeri, ekonomik toplumsal, kültürel ilişkileri geliştirmeye çalışmaktır.


EKVATOR BÜYÜKELÇİLİĞİ İLE EKVATOR KONSOLOSLUĞU ARASINDAKİ FARKLAR


Ekvator Büyükelçiliği; Vatandaşı olduğu devleti başka bir ülkede temsile yetkili en üst düzey devlet görevlisidir. Büyükelçi, görev yaptığı ülkede vatandaşı olduğu ülkenin devlet başkanını temsil eder. Ataması da zaten Devlet Başkanı tarafından yapılır. Başlıca görevi olan kendi ülkesini atandığı ülkede temsil etmenin yanı sıra bulunduğu ülke ile ilgili başta siyasi olmak üzere çeşitli alanlarda raporlar hazırlayıp kendi dış işleri bakanlığına gönderir.

Ekvator Büyükelçiliğinin diplomatik ilişkileri, ayrıcalıkları ve dokunulmazlıkları 1961 tarihli “Diplomatik İlişkilerde Viyana Konvansiyonu” ile belirlenmiştir.

Ekvator Konsoloslukları bir devletin başka bir ülkede kendi ülke çıkarlarının gözetilmesi ile vatandaş haklarının korunması ve noterlik görevi gibi işleri yerine getirmesi amacıyla açtığı diplomatik olmayan bir dış temsilciliktir. Her ne kadar Büyükelçiliğe göre daha teknik çalışmalarda bulunsa da ve diplomatik olmasa da Konsolosluk görevlileri de bazı ayrıcalıklara sahiptirler. Konsolosluk ilişkileri ve ayrıcalıkları 1963 tarihli “Konsolosluk İlişkilerde Viyana Konvansiyonu” ile belirlenmiştir.

Yasal Uyarı

Bu internet sitesi Büyükelçilikler resmi sitesi değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilcek yanlışlıklardan sahibi sorumlu tutulamaz.