Buyukelciligi Duyuruları

Buyukelciligi Buyukelciliği » Buyukelciligi Güney Sudan
Güney Sudan Büyükelçiliği Ankara Adres
: Kız Kulesi Sok., No:1, G.O.P./ ANKARA

Güney Sudan Büyükelçiliği Ankara Telefon: (312) 436 02 85

Güney Sudan Büyükelçiliği Ankara Faks : (312) 436 02 84

Güney Sudan Büyükelçiliği Ankara Email : www.southsudanankara.org

Güney Sudan Büyükelçiliği Ankara  Büyükelçi: Bay Sebit Bullen KAMONDE

Güney Sudan Büyükelçiliği Ankara Elçi : Bay Kuol Nyok KUOL


Güney Sudan Cumhuriyeti Büyükelçiliği


Sudan

Orta Afrika ülkesi olan Güney Sudan Cumhuriyeti, birçok etnik ve dini sorunlar sebebiyle 2011 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Afrika Birliği ve Hükûmetlerarası Kalkınma Otoritesi gibi örgütlere üyedir. Güney Sudan büyük doğal alanlara sahiptir ve bu alanlar korumaya alınmıştır. Etiyopya sınırındaki Boma Ulusal Parkı ve Sudd sulak alanı ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırı yakınındaki Güney Ulusal Parkı ile zengin bir doğal yaşamı barındırmaktadır.

Türkiye-Güney Sudan ilişkilerinde, Güney Sudan ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkeler arasındadır. 2011 Ekim ayında Türkiye’nin Juba''''''''''''''''''''''''''''''''da Büyükelçiliği açılmıştır. Ekonomi ve ticareti geliştirmek anlamındada iki ülke arasında geliştirmek için çaba harcanmaktadır.

Türk vatandaşlarının Güney Sudan ı ziyaret edebilmeleri için vize uygulanmaktadır. Sudan vize başvurusu yapılmasından itibaren 3 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.


GÜNEY SUDAN BÜYÜKELÇİLİĞİNİN GÖREVLERİ


Güney Sudan Büyükelçiliği vatandaşı olduğu devleti bir başka ülkede temsile yetkili en üst düzey devlet görevlisidir. Güney Sudan Büyükelçisi görev yaptığı ülkede vatandaşı olduğu ülkenin devlet başkanını temsil eder. Ataması da zaten devlet başkanı tarafından yapılır. Güney Sudan Büyükelçisinin temsil işlevinin dışındaki başlıca görevi, ülkesi ile nezdinde görevli bulunduğu ülke arasında siyasi, askeri, ekonomik toplumsal, kültürel  ilişkileri geliştirmeye çalışmaktır.


GÜNEY SUDAN BÜYÜKELÇİLİĞİ İLE GÜNEY SUDAN KONSOLOSLUĞU ARASINDAKİ FARKLAR


Güney Sudan Büyükelçiliği; Vatandaşı olduğu devleti başka bir ülkede temsile yetkili en üst düzey devlet görevlisidir. Büyükelçi, görev yaptığı ülkede vatandaşı olduğu ülkenin devlet başkanını temsil eder. Ataması da zaten Devlet Başkanı tarafından yapılır. Başlıca görevi olan kendi ülkesini atandığı ülkede temsil etmenin yanı sıra bulunduğu ülke ile ilgili başta siyasi olmak üzere çeşitli alanlarda raporlar hazırlayıp kendi dış işleri bakanlığına gönderir.

Güney Sudan Büyükelçiliğinin diplomatik ilişkileri, ayrıcalıkları ve dokunulmazlıkları 1961 tarihli “Diplomatik İlişkilerde Viyana Konvansiyonu” ile belirlenmiştir.

Güney Sudan Konsoloslukları bir devletin başka bir ülkede kendi ülke çıkarlarının gözetilmesi ile vatandaş haklarının korunması ve noterlik görevi gibi işleri yerine getirmesi amacıyla açtığı diplomatik olmayan bir dış temsilciliktir. Her ne kadar Büyükelçiliğe göre daha teknik çalışmalarda bulunsa da ve diplomatik olmasa da Konsolosluk görevlileri de bazı ayrıcalıklara sahiptirler. Konsolosluk ilişkileri ve ayrıcalıkları 1963 tarihli “Konsolosluk İlişkilerde Viyana Konvansiyonu” ile belirlenmiştir.

Vize konusunda önemle dikkate alınması gereken hususlar:

Vize başvurunuzu olabildiğince erken bir tarihte (örneğin, bir ay öncesinden) yapmanız tavsiye edilir. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması ülkeden ülkeye değişmekle beraber, 2-3 ay veya daha uzun bir zaman sürebilir. Vize başvurunuzda pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en az bir yıl olmasına özen gösterilmesi tavsiye olunur. Ayrıca, vizeden muaf olmanız halinde dahi, gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmenizde yarar vardır.

Yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi alsanız dahi, sınırdan geri çevrilmeniz mümkün olabilmektedir.

Vize başvurunuz reddedilebilir. Ret nedenini açıklama zorunluluğu bulunmamakla beraber, bazı ülkeler yazılı ve/veya sözlü açıklama yapmaktadır.

Yurt dışına seyahat etmeyi düşünen vatandaşlarımızın en fazla ne kadar süredir kullanımda olan pasaportlarıyla vize başvurusunda bulunabilecekleri konusuyla ilgili olarak gitmek istedikleri ülkenin temsilciliğinden ayrıntılı bilgi alması gerekmektedir. Zira Schengen bölgesi ülkeleri (Almanya, Avusturya, Belçika, çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan) ve diğer bazı ülkeler 10 yıldan daha eski pasaportla yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir.

Vize uyum koşulları eksiksiz olarak yerine getirilmek zorundadır. Vize uyum koşullarının eksiksiz olarak yerine getirilmesi o ülkenin vizesini alacağınız anlamına da gelmemektedir.

Yasal Uyarı

Bu internet sitesi Büyükelçilikler resmi sitesi değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilcek yanlışlıklardan sahibi sorumlu tutulamaz.