Buyukelciligi Duyuruları

Buyukelciligi Buyukelciliği » Buyukelciligi ÖzbekistanÖzbekistan Büyükelçiliği Ankara Adres
: Sancak Mah., 549.sok., No:3, Yıldız- Çankaya / ANKARA

Özbekistan Büyükelçiliği Ankara Telefon: (312) 441 38 71

Özbekistan Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara Faks : (312) 442 70 58

Özbekistan Büyükelçiliği Ankara Email :  uzemb_ankara@yahoo.com, uzbekistanemb@gmail.com

Özbekistan Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri : 09.00-12.00/14.00-17.00

Özbekistan Büyükelçiliği Ankara  Büyükelçi: Bay Ulfat KADYRON /15 Aralık 2005

Özbekistan Büyükelçiliği Ankara Elçi : Bay ıslam KARIMOV / 25 Mayıs 2010Özbekistan Cumhuriyeti Büyükelçiliği


Özbekistan

Orta Asya da bulunan Özbekistan, Sovyetler Birliği nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanmış bir ülkedir. Ülke ekonomisi, pamuk, altın, uranyum ve doğal gaz dahil olmak üzere ağırlıklı olarak metal üretimine dayanır.

Türkiye-Özbekistan ilişkileri 1991 yılında Özbekistan ın bağımsızlığını ilan etmesiyle başlamıştır. Türkiye nin Özbekistan ı dost ve kardeş ülke olarak görmekte ve ikili ve ticari ilişkilerin gelişmesi için her iki ülkede gayret göstermektedir. Bu alanda çalışılan ekonomik, ticari, yatırım, turizm, eğitim ve kültürel alandaki ilişkilerimizin gerçek potansiyelini açığa çıkaracak şekilde gelişmesi için çalışılmaktadır.

Özbekistan turizm açısından Semerkant dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Şehrin ilk ismi Marakanda''''dır ve kuruluşu M.Ö 1. yy a dayanır. Görülmeye değer diğer turistik kenti ise Buhara dır. Buhara, İslam imparatorluğunun ve Orta Asya''''nın din,ticaret ve bilim merkezi olmuştur. Kentte birçok cami ve medrese islam mimarisini günümüze kadar taşıyan eserleri bulunmaktadır.

Türk vatandaşlarının Özbekistan ı ziyaret edebilmeleri için vize uygulanmaktadır. Özbekistan vizesi 1 günde sonuçlanmaktadır.


ÖZBEKİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİNİN GÖREVLERİ


Vatandaşı olduğu devleti bir başka ülkede temsile yetkili en üst düzey devlet görevlisidir. Özbekistan Büyükelçisi görev yaptığı ülkede vatandaşı olduğu ülkenin devlet başkanını temsil eder. Ataması da zaten devlet başkanı tarafından yapılır. Özbekistan Büyükelçisinin temsil işlevinin dışındaki başlıca görevi, ülkesi ile nezdinde görevli bulunduğu ülke arasında siyasi, askeri, ekonomik toplumsal, kültürel ilişkileri geliştirmeye çalışmaktır.ÖZBEKİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ İLE ÖZBEKİSTAN KONSOLOSLUĞU ARASINDAKİ FARKLAR


Özbekistan Büyükelçiliği; Vatandaşı olduğu devleti başka bir ülkede temsile yetkili en üst düzey devlet görevlisidir. Büyükelçi, görev yaptığı ülkede vatandaşı olduğu ülkenin devlet başkanını temsil eder. Ataması da zaten Devlet Başkanı tarafından yapılır. Başlıca görevi olan kendi ülkesini atandığı ülkede temsil etmenin yanı sıra bulunduğu ülke ile ilgili başta siyasi olmak üzere çeşitli alanlarda raporlar hazırlayıp kendi dış işleri bakanlığına gönderir.

Özbekistan Büyükelçiliğinin diplomatik ilişkileri, ayrıcalıkları ve dokunulmazlıkları 1961 tarihli “Diplomatik İlişkilerde Viyana Konvansiyonu” ile belirlenmiştir.

Özbekistan Konsoloslukları bir devletin başka bir ülkede kendi ülke çıkarlarının gözetilmesi ile vatandaş haklarının korunması ve noterlik görevi gibi işleri yerine getirmesi amacıyla açtığı diplomatik olmayan bir dış temsilciliktir. Her ne kadar Büyükelçiliğe göre daha teknik çalışmalarda bulunsa da ve diplomatik olmasa da Konsolosluk görevlileri de bazı ayrıcalıklara sahiptirler. Konsolosluk ilişkileri ve ayrıcalıkları 1963 tarihli “Konsolosluk İlişkilerde Viyana Konvansiyonu” ile belirlenmiştir.


Yasal Uyarı

Bu internet sitesi Büyükelçilikler resmi sitesi değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilcek yanlışlıklardan sahibi sorumlu tutulamaz.