Buyukelciligi Duyuruları

Buyukelciligi Buyukelciliği » Buyukelciligi ÖzbekistanÖzbekistan Büyükelçiliği Ankara Adres
: Sancak Mah., 549.sok., No:3, Yıldız- Çankaya / ANKARA

Özbekistan Büyükelçiliği Ankara Telefon: (312) 441 38 71

Özbekistan Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara Faks : (312) 442 70 58

Özbekistan Büyükelçiliği Ankara Email :  uzemb_ankara@yahoo.com, uzbekistanemb@gmail.com

Özbekistan Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri : 09.00-12.00/14.00-17.00

Özbekistan Büyükelçiliği Ankara  Büyükelçi: Bay Ulfat KADYRON /15 Aralık 2005

Özbekistan Büyükelçiliği Ankara Elçi : Bay ıslam KARIMOV / 25 Mayıs 2010Özbekistan Cumhuriyeti Büyükelçiliği


Özbekistan

Orta Asya da bulunan Özbekistan, Sovyetler Birliği nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanmış bir ülkedir. Ülke ekonomisi, pamuk, altın, uranyum ve doğal gaz dahil olmak üzere ağırlıklı olarak metal üretimine dayanır.

Türkiye-Özbekistan ilişkileri 1991 yılında Özbekistan ın bağımsızlığını ilan etmesiyle başlamıştır. Türkiye nin Özbekistan ı dost ve kardeş ülke olarak görmekte ve ikili ve ticari ilişkilerin gelişmesi için her iki ülkede gayret göstermektedir. Bu alanda çalışılan ekonomik, ticari, yatırım, turizm, eğitim ve kültürel alandaki ilişkilerimizin gerçek potansiyelini açığa çıkaracak şekilde gelişmesi için çalışılmaktadır.

Özbekistan turizm açısından Semerkant dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Şehrin ilk ismi Marakanda''''''''''''''''''''''''''''''''dır ve kuruluşu M.Ö 1. yy a dayanır. Görülmeye değer diğer turistik kenti ise Buhara dır. Buhara, İslam imparatorluğunun ve Orta Asya''''''''''''''''''''''''''''''''nın din,ticaret ve bilim merkezi olmuştur. Kentte birçok cami ve medrese islam mimarisini günümüze kadar taşıyan eserleri bulunmaktadır.

Türk vatandaşlarının Özbekistan ı ziyaret edebilmeleri için vize uygulanmaktadır. Özbekistan vizesi 1 günde sonuçlanmaktadır.


ÖZBEKİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİNİN GÖREVLERİ


Vatandaşı olduğu devleti bir başka ülkede temsile yetkili en üst düzey devlet görevlisidir. Özbekistan Büyükelçisi görev yaptığı ülkede vatandaşı olduğu ülkenin devlet başkanını temsil eder. Ataması da zaten devlet başkanı tarafından yapılır. Özbekistan Büyükelçisinin temsil işlevinin dışındaki başlıca görevi, ülkesi ile nezdinde görevli bulunduğu ülke arasında siyasi, askeri, ekonomik toplumsal, kültürel ilişkileri geliştirmeye çalışmaktır.ÖZBEKİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ İLE ÖZBEKİSTAN KONSOLOSLUĞU ARASINDAKİ FARKLAR


Özbekistan Büyükelçiliği; Vatandaşı olduğu devleti başka bir ülkede temsile yetkili en üst düzey devlet görevlisidir. Büyükelçi, görev yaptığı ülkede vatandaşı olduğu ülkenin devlet başkanını temsil eder. Ataması da zaten Devlet Başkanı tarafından yapılır. Başlıca görevi olan kendi ülkesini atandığı ülkede temsil etmenin yanı sıra bulunduğu ülke ile ilgili başta siyasi olmak üzere çeşitli alanlarda raporlar hazırlayıp kendi dış işleri bakanlığına gönderir.

Özbekistan Büyükelçiliğinin diplomatik ilişkileri, ayrıcalıkları ve dokunulmazlıkları 1961 tarihli “Diplomatik İlişkilerde Viyana Konvansiyonu” ile belirlenmiştir.

Özbekistan Konsoloslukları bir devletin başka bir ülkede kendi ülke çıkarlarının gözetilmesi ile vatandaş haklarının korunması ve noterlik görevi gibi işleri yerine getirmesi amacıyla açtığı diplomatik olmayan bir dış temsilciliktir. Her ne kadar Büyükelçiliğe göre daha teknik çalışmalarda bulunsa da ve diplomatik olmasa da Konsolosluk görevlileri de bazı ayrıcalıklara sahiptirler. Konsolosluk ilişkileri ve ayrıcalıkları 1963 tarihli “Konsolosluk İlişkilerde Viyana Konvansiyonu” ile belirlenmiştir.

Vize konusunda önemle dikkate alınması gereken hususlar:

Vize başvurunuzu olabildiğince erken bir tarihte (örneğin, bir ay öncesinden) yapmanız tavsiye edilir. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması ülkeden ülkeye değişmekle beraber, 2-3 ay veya daha uzun bir zaman sürebilir. Vize başvurunuzda pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en az bir yıl olmasına özen gösterilmesi tavsiye olunur. Ayrıca, vizeden muaf olmanız halinde dahi, gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmenizde yarar vardır.

Yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi alsanız dahi, sınırdan geri çevrilmeniz mümkün olabilmektedir.

Vize başvurunuz reddedilebilir. Ret nedenini açıklama zorunluluğu bulunmamakla beraber, bazı ülkeler yazılı ve/veya sözlü açıklama yapmaktadır.

Yurt dışına seyahat etmeyi düşünen vatandaşlarımızın en fazla ne kadar süredir kullanımda olan pasaportlarıyla vize başvurusunda bulunabilecekleri konusuyla ilgili olarak gitmek istedikleri ülkenin temsilciliğinden ayrıntılı bilgi alması gerekmektedir. Zira Schengen bölgesi ülkeleri (Almanya, Avusturya, Belçika, çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan) ve diğer bazı ülkeler 10 yıldan daha eski pasaportla yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir.

Vize uyum koşulları eksiksiz olarak yerine getirilmek zorundadır. Vize uyum koşullarının eksiksiz olarak yerine getirilmesi o ülkenin vizesini alacağınız anlamına da gelmemektedir.

Yasal Uyarı

Bu internet sitesi Büyükelçilikler resmi sitesi değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilcek yanlışlıklardan sahibi sorumlu tutulamaz.