Buyukelciligi Duyuruları

Buyukelciligi Buyukelciliği » Buyukelciligi Özbekistan


Özbekistan Cumhuriyeti Büyükelçiliği

ADRES Sancak Mah., 549. Sok. ,No:3, Yıldız - Çankaya / ANKARA
TELEFON 441 38 71
FAKS 442 70 58
ÇALIŞMA SAATLERİ 09:00-12:00/14:00-17:00
BÜYÜKELÇİ Ekselansları Bay Ulfat KADYROV
ÖZBEKİSTAN VİZE Var

 

Özbekistan

Orta Asya da bulunan Özbekistan, Sovyetler Birliği nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanmış bir ülkedir. Ülke ekonomisi, pamuk, altın, uranyum ve doğal gaz dahil olmak üzere ağırlıklı olarak metal üretimine dayanır.

Türkiye-Özbekistan ilişkileri 1991 yılında Özbekistan ın bağımsızlığını ilan etmesiyle başlamıştır. Türkiye nin Özbekistan ı dost ve kardeş ülke olarak görmekte ve ikili ve ticari ilişkilerin gelişmesi için her iki ülkede gayret göstermektedir. Bu alanda çalışılan ekonomik, ticari, yatırım, turizm, eğitim ve kültürel alandaki ilişkilerimizin gerçek potansiyelini açığa çıkaracak şekilde gelişmesi için çalışılmaktadır.

Özbekistan turizm açısından Semerkant dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Şehrin ilk ismi Marakanda''dır ve kuruluşu M.Ö 1. yy a dayanır. Görülmeye değer diğer turistik kenti ise Buhara dır. Buhara, İslam imparatorluğunun ve Orta Asya''nın din,ticaret ve bilim merkezi olmuştur. Kentte birçok cami ve medrese islam mimarisini günümüze kadar taşıyan eserleri bulunmaktadır.

Türk vatandaşlarının Özbekistan ı ziyaret edebilmeleri için vize uygulanmaktadır. Özbekistan vizesi 1 günde sonuçlanmaktadır.

Yasal Uyarı

Bu internet sitesi Büyükelçilikler resmi sitesi değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilcek yanlışlıklardan sahibi sorumlu tutulamaz.