Buyukelciligi Duyuruları

Buyukelciligi Buyukelciliği » Buyukelciligi Rusya
Rusya Büyükelçiliği Ankara Adres
: Karyağdı Sok., No:5, 06692, PK.35, Kavaklıdere-Çankaya / ANKARA

Rusya Büyükelçiliği Ankara Telefon: (312) 439 21 22

Rusya Büyükelçiliği Ankara Faks : (312) 438 39 52-442 90 20

Rusya Büyükelçiliği Ankara Email :  rus-ankara@yandex.ru, ankara-cons@yandex.ru

Rusya Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri : Pazartesi-Cuma: 08.30-13.00/15.00-18.30

Rusya Büyükelçiliği Ankara  Büyükelçi: Bay Andrey KARLOV / 2 Eylül 2013

Rusya Büyükelçiliği Ankara Elçi : Bay Andrey BURAVOV / 7 Temmuz 2008
Rusya Federasyonu Büyükelçiliği


Rusya

Dünya da yüzölçüm olarak en büyük ülkedir. Nüfus olarak 8. sıradadır. Aynı zamanda iklim olarak dünyanın en soğuk ülkesidir. Rusya Federasyonu Avrasya kıta sahanlığının kuzeyinde bulunur.

Türkiye ile Rusya diplomatik ilişkileri ilk olarak 1492 yılında Rus Çarı III.Ivan ın İstanbul a diplomatik heyet gönderme yönündeki yazılı talebi, tarihteki ilk ilişkileri göstermektedir. 1920 yılında Kurtuluş savaşında Ankara Hükümetini ilk tanıyan güçlü devlet olarakta tarihe geçmiştir. Avrasya bölgesinin ve Karadeniz havzasının iki önemli ülkesi olan Türkiye ve Rusya arasındaki iyi ilişkiler ve işbirliği atmosferi bölgemizde ve uluslararası arenada barış ve istikrara katkıda bulunmaktadır. Türkiye’nin Moskova’da Büyükelçiliği, Kazan, St. Petersburg ve Novorossisk’de ise Başkonsoloslukları bulunmaktadır. RF’nun ise Ankara’da Büyükelçiliği, İstanbul, Trabzon ve Antalya’da Başkonsoloslukları vardır.

Rusya Turizm açısından Dünya da en çok turist çeken ülke olmasına rağmen mevcut olduğu potansiyeli tam olarak kullanamadığı görüşü ileri sürülmektedir. Dünya Turizm Örgütü 2003 verilerine göre Rusya’ya 202 milyon turist gitmiştir. Turistlerin en çok tercih ettikleri kent ise başkent Moskovadır. Moskova dışında "ikinci başkent" ve "kültür başkenti" olarak St.Petersburg tercih edilmektedir. 1703’te Büyük Pyotr tarafından kurularak Rusya’ya başkent yapılan bu kentteki saray ve müzeleri Hermitaj’ı Puşkin ve Dostoyevski müzelerini şehri bir ağ gibi kuşatan yüzün üstünde kanalı Neva Nehri’ni Nevski Caddesi’ni katedralleri parkları kent dışındaki Puşkin PavlovskPeterhof gibi turistik beldeleri en bilinen turistik yerleri arasındadır.

Türk vatandaşlarının Rusya yı ziyaret etmeleri için 30 güne kadar vize uygulanmamaktadır.


RUSYA BÜYÜKELÇİLİĞİNİN GÖREVLERİ


Vatandaşı olduğu devleti bir başka ülkede temsile yetkili en üst düzey devlet görevlisidir. Rusya Büyükelçisi görev yaptığı ülkede vatandaşı olduğu ülkenin devlet başkanını temsil eder. Ataması da zaten devlet başkanı tarafından yapılır. Rusya Büyükelçisinin temsil işlevinin dışındaki başlıca görevi, ülkesi ile nezdinde görevli bulunduğu ülke arasında siyasi, askeri, ekonomik toplumsal, kültürel ilişkileri geliştirmeye çalışmaktır.RUSYA BÜYÜKELÇİLİĞİ İLE RUSYA KONSOLOSLUĞU ARASINDAKİ FARKLAR


Rusya Büyükelçiliği; Vatandaşı olduğu devleti başka bir ülkede temsile yetkili en üst düzey devlet görevlisidir. Büyükelçi, görev yaptığı ülkede vatandaşı olduğu ülkenin devlet başkanını temsil eder. Ataması da zaten Devlet Başkanı tarafından yapılır. Başlıca görevi olan kendi ülkesini atandığı ülkede temsil etmenin yanı sıra bulunduğu ülke ile ilgili başta siyasi olmak üzere çeşitli alanlarda raporlar hazırlayıp kendi dış işleri bakanlığına gönderir.

Rusya Büyükelçiliğinin diplomatik ilişkileri, ayrıcalıkları ve dokunulmazlıkları 1961 tarihli “Diplomatik İlişkilerde Viyana Konvansiyonu” ile belirlenmiştir.

Rusya Konsoloslukları bir devletin başka bir ülkede kendi ülke çıkarlarının gözetilmesi ile vatandaş haklarının korunması ve noterlik görevi gibi işleri yerine getirmesi amacıyla açtığı diplomatik olmayan bir dış temsilciliktir. Her ne kadar Büyükelçiliğe göre daha teknik çalışmalarda bulunsa da ve diplomatik olmasa da Konsolosluk görevlileri de bazı ayrıcalıklara sahiptirler. Konsolosluk ilişkileri ve ayrıcalıkları 1963 tarihli “Konsolosluk İlişkilerde Viyana Konvansiyonu” ile belirlenmiştir.

Vize konusunda önemle dikkate alınması gereken hususlar:

Vize başvurunuzu olabildiğince erken bir tarihte (örneğin, bir ay öncesinden) yapmanız tavsiye edilir. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması ülkeden ülkeye değişmekle beraber, 2-3 ay veya daha uzun bir zaman sürebilir. Vize başvurunuzda pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en az bir yıl olmasına özen gösterilmesi tavsiye olunur. Ayrıca, vizeden muaf olmanız halinde dahi, gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmenizde yarar vardır.

Yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi alsanız dahi, sınırdan geri çevrilmeniz mümkün olabilmektedir.

Vize başvurunuz reddedilebilir. Ret nedenini açıklama zorunluluğu bulunmamakla beraber, bazı ülkeler yazılı ve/veya sözlü açıklama yapmaktadır.

Yurt dışına seyahat etmeyi düşünen vatandaşlarımızın en fazla ne kadar süredir kullanımda olan pasaportlarıyla vize başvurusunda bulunabilecekleri konusuyla ilgili olarak gitmek istedikleri ülkenin temsilciliğinden ayrıntılı bilgi alması gerekmektedir. Zira Schengen bölgesi ülkeleri (Almanya, Avusturya, Belçika, çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan) ve diğer bazı ülkeler 10 yıldan daha eski pasaportla yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir.

Vize uyum koşulları eksiksiz olarak yerine getirilmek zorundadır. Vize uyum koşullarının eksiksiz olarak yerine getirilmesi o ülkenin vizesini alacağınız anlamına da gelmemektedir.

Yasal Uyarı

Bu internet sitesi Büyükelçilikler resmi sitesi değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilcek yanlışlıklardan sahibi sorumlu tutulamaz.